POLSKI ENGLISH

Czy wiesz że...

  • Polska nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego słowa Bernstein – kamień, który się pali. Druga używana w Polsce nazwa jantar wywodzi się z fenickiej nazwy yain-i tar – żywica morza. Naukowa nazwa sukcynit pochodzi od łacińskiego wyrazu succinum – sok, żywica drzewa.
  • Bryłki bursztynu są cieplejsze od innych kamieni, a potarte przyciągają drobinki suchej trawy i drobne skrawki papieru, bowiem bursztyn ma zdolność do uzyskiwania wskutek takiego zabiegu ładunku elektrycznego. Ładuje się ujemnie - korzystnie dla człowieka.
  • Bursztyn charakteryzuje się wielką różnorodnością odmian barwnych: od najbardziej cenionej w dawnych wiekach barwy białej, poprzez wszystkie odcienie żółci i brązów do specyficznej czerwieni. Spotyka się również bursztyn o barwie niebieskawej, zielonkawej a nawet czarnej.
  • W starożytnym Rzymie bursztyn był popularny jako materiał zdobniczy ale także przypisywano mu moc ochronną, jako napój lub amulet /bursztyn/ pomaga dzieciom, które noszą go jako ”amulet", twierdzono, że "odpiera szkodę wyrządzoną przez patrzącego złym okiem".
  • Również Mikołaj Kopernik ordynował bursztynowy proszek na dolegliwości sercowe.
  • Wiara w dobroczynne działanie bursztynu, poparta wynikami badań naukowych, okazała się uzasadniona. Odkryto, że kwas bursztynowy działa jak biostymulator - pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, jest środkiem przeciwzapalnym i antytoksycznym. Na bazie tego składnika wyrabia się maści i kremy na dolegliwości reumatyczne, astmatyczne, owrzodzenia i podrażnienia skóry oraz na schorzenia oskrzeli, gardła i tarczycy. Kwas i olej uzyskane z bursztynu wykorzystywane są też przez przemysł kosmetyczny, gdyż niszczą wolne rodniki i bakterie oraz mają właściwości dezynfekujące, a także łagodzące skutki oparzeń i ukąszeń owadów. Z tych względów producenci prześcigają się w oferowaniu wciąż nowych pomysłów na wykorzystanie bursztynu - na rynku można dostać wypełnione bursztynem materace i poduszki, maty dla zwierząt, wkładki do butów z bursztynowym miałem, wsporniki pod plecy i szyję dla kierowców, bursztynowe kadzidełka i wiele innych tego typu przedmiotów. Jak się więc okazuje, bursztyn z Bałtyku nieprzypadkowo przez całe tysiąclecia funkcjonował jako panaceum na bardzo wiele schorzeń.
  • 5 października 2007 r. podczas warszawskich targów biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas, Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska, nominował pierwszego ambasadora Bursztynu – Lidie Popiel, znaną fotograf i byłą modelkę, osobę cenioną w świecie mody. Aktualnie funkcje Ambasadora Bursztynu sprawuje Monika Richardson od 1995 roku dziennikarka w TVP2. Co dwa lata Ambasadorami Bursztynu będą mianowane znane osoby ze świata mody, kultury, biznesu lub polityki. Jest to znakomite wsparcie promocji wyrobów jubilerskich w Polsce i na świecie. Projekt „Ambasador Bursztynu” to kolejne działanie promocyjne Prezydenta Pawła Adamowicza w ramach programu „Gdańsk-Światową Stolicą Bursztynu”.
    Więcej informacji na stronie: http://www.amber.com.pl/top/item/1007-monika-richardson-nowym-ambasadorem-bursztynu

 Więcej informacji na http://www.poznaj3miasto.pl/pl/gdansk/bursztyn

czywieszze/logo-szlak-bursztynowy.jpg