Bursztyn bałtycki
Bursztyn bałtycki odznacza się szczególnym bogactwem kolorów i różnym stopniem przezroczystości. Naturalny bursztyn ma kolor mleczny lub cytrynowo-słomkowy. Pozostałe kolory są wynikiem obróbki termicznej. Bywa, że bryłki bursztynu zawierają w sobie także zastygłe ślady życia: owady, pajęczaki, wije, drobne gady, szczątki roślin lub nasiona.
Przez wieki, wokół bursztynu narosło wiele legend. Starożytni Chińczycy wierzyli, że w bursztynie zaklęta jest dusza tygrysa (oczy tygrysa mają bursztynowy kolor). Gladiatorzy nosili przy sobie kawałki bursztynu, które miały zapewnić im wygraną w walce. Z kolei mieszkanki Starożytnego Rzymu wierzyły, że kontakt z bursztynem zapewnia młody i świeży wygląd.
Bursztyn bałtycki, ze względu na obecność kwasu bursztynowego, działa jako biostymulator. Pobudza system nerwowy, reguluje pracę nerek i jelit, działa przeciwzapalnie i oczyszcza z toksyn. Nazywany jest kamieniem życia, ponieważ może dostarczyć organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych, które zwiększają siłę organizmu do samoleczenia oraz podnoszą ogólną odporność.
Za co ludzie kochają bursztyn?
- to świadek historii naszej planety (inkluzje organiczne zastygłe w bursztynie to doskonale zachowane ślady życia sprzed milionów lat),
- wspaniale odbija światło (biżuteria z bursztynem idealnie koresponduje z kolorem skóry),
- jest niezwykle oryginalny (nie ma dwóch takich samych bryłek bursztynu),
- jest przyjemny i ciepły w dotyku (bursztyn to nie jest kamień tylko skamieniała żywica),
- posiada udowodnione właściwości lecznicze, pielęgnacyjne oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie,
- po potarciu elektryzuje się tworząc korzystne dla ludzi pole elektrostatyczne,
- jest wygodny w noszeniu (bryłki bursztynu są lekkie, pływają po powierzchni słonej wody),
- jest prawdziwym skarbem (praca nad bursztynem wymaga ogromnej wiedzy, odwagi i cierpliwości, ponieważ bursztyn jest niezwykle trudny w obróbce i łatwo kruszy się pod niewłaściwym naciskiem dłuta).